Az utolsók között kullog Magyarország a biztosítási penetráció terén, ráadásul a szektor gerincének számító életbiztosítások helyett a régióban a nem-életbiztosítások kerültek előtérbe. A Hungarikum Alkusz Cégcsoport első sajtóeseményén szó volt többek között a hazai és nemzetközi biztosítási piac teljesítményéről, valamint arról is, hogy szeptemberben elindul a csoport online biztosításközvetítő divíziója, a HUNRisk.hu. A szektor problémáinak megoldására a vállalat egy 12 pontból álló stratégiai tervet küldött a Magyar Nemzeti Bank, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Magyar Biztosítók Szövetsége számára. Keszthelyi Erik, elnök-vezérigazgató letarolná a piacot. Online terméke 5 éven belül piacvezető lenne, 2025-ig cégcsoportja duplázná az árbevételét. A 12 pontja támogatja a penetrációbővítést, szeptembertől egyetemi képzésen oktatná a jövő biztosításközvetítőit. A társaságcsoport külföldre is terjeszkedne, a célpont Nyugat-Európa és a Balkán.
Folyamatosan csökken a független biztosításközvetítő vállalkozások száma, az összbevételük azonban így is növekedni tudott - derül ki az MNB frissen közzétett adataiból. Ez javarészt az új nem-életbiztosítási szerződések értékesítésének köszönhető, hiszen az árbevétel több mint kétharmadát ez a típus tette ki 2022-ben, míg az életbiztosításokból - főleg az egyszeri díjfizetésesből - egyre kevesebbet adtak el tavaly a közvetítők. 2022-ben és az azt megelőző évben is minden 100 forintnyi biztosítói díjbevételből közel 8 forint a független közvetítők zsebébe vándorolt.
Összesen 35 millió forint bírságot szabott ki az MNB a Raiffeisen Biztosításközvetítő Kft.-re a többes biztosítási ügynöki tevékenységhez kötődő jogsértések miatt. A társaság – tevékenységi engedélyével ellentétben – nem kínált kellő számú versengő biztosítási terméket ügyfeleinek, számos ponton jogsértőnek bizonyult ügyféltájékoztatási tevékenysége, s egyes adatszolgáltatásai is hibásnak bizonyultak - derül ki az MNB közleményéből.
Összesen 55 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az MNB az Erste Bankra a hitelintézet többes biztosítási ügynöki tevékenységéhez kötődő jogsértések miatt. A bank többes ügynökként nem kínált kellő számú versengő biztosítást ügyfeleinek, nem mindig rendelkezett biztosításközvetítői tevékenységet irányító vezetővel, s problémás volt panaszkezelési tevékenysége is. A feltárt hibák nem befolyásolják az intézmény megbízható működését - derül ki az MNB közleményéből.
Tovább csökkent 2020-ban a független biztosításközvetítői piacon működő vállalkozások száma Magyarországon, a megmaradt szereplők jutalékbevétele azonban új csúcsot döntött, a nem-élet ági jutalékoknak köszönhetően. Az életbiztosítási új szerzések értéke 6 éves mélypontra esett náluk, ez alapján úgy tűnik, inkább a meglévő életbiztosításaik megtartásával és fegyelmezett fizetésével reagáltak az ügyfelek a válságra, mintsem újak kötésével, hiszen maguk a befizetések tavaly is nőttek.
Bár jellemzően sokkal nagyobb jutalékbevételre lehet szert tenni egy életbiztosítási szerződésen, a független közvetítők mégis egyre nagyobb arányban értékesítik a a nem-életbiztosításokat a magyar lakosságnak és vállalatoknak. Így az etikus életbiztosítási szabályozás ellenére a közvetítők bevétele folyamatosan növekszik a 2010-es évek eleje óta és egyre nyereségesebben működnek. Közben az életbiztosítások új szerzése ezeknél a közvetítőknél hat év alatt körülbelül a felére esett. Megnéztük az MNB pénteken közzétett adatai alapján, hogy áll most az alkusz- és többesügynöki szektor.
A szigorodó szabályozás mellett is képesek növekedni az alkuszok és többes ügynökök, bár az MNB és az NGM legújabb intézkedései még nem látszanak a számokon. Míg a legnagyobb szereplők - az OVB, illetve a Keszthelyi Holding - egyre nagyobbak, a mögöttük állóktól egyre inkább hódítják el a piacot a kisebb szereplők.
Közel félszáz, a törvény által előírt felelősségbiztosítással nem rendelkező, vagy annak meglétét az MNB felé nem igazoló pénzpiaci közvetítő tevékenységi engedélyét vonta vissza az MNB. A jegybank emellett összesen 6,75 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott az érintett, eddig jogsértően működő közvetítőkre.
A szigorodó felügyeleti szabályok ellenére egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a biztosításközvetítői piacból a kisebb szereplők, és az értékesítőknek fizetett teljes jutalék csökkenése is megállt a biztosítási piac növekedésének köszönhetően. Míg korábban a Brokernet piaci részesedése a 30 százalékot is meghaladta, a cég szétválasztása óta egy másik életbiztosítási közvetítőhálózat vette át az első helyet.
Az MNB összesen 14 millió forint felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Consequit Pénzügyi Tanácsadó és Biztosításközvetítő Zrt.-nél, illetve a Consequit Alkusz Kft.-nél feltárt ügyfél-tájékoztatási, panaszkezelési és egyéb - számos, de rendkívülinek nem számító - szabálytalanság miatt - írja a felügyelet sajtóközleményben.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?